İnsan ve teknoloji müthiş çözümler ve kolaylıklar dizisi..
Teknoloji, “mal veya hizmetlerin üretiminde veya buna yönelik amaçların gerçekleştirilmesinde kullanılan beceriler, yöntemler, işlemler, tekniklerin derlenmesi veya bilimsel araştırmalardır. ” genel bir tanım böyle söylüyor teknoloji için peki ya bizden aldıkları.. Onlar neredeler yada bu tanımın hangi kuytu köşelerindeler?
Hayatımızın her alanını işgal eden mesafeleri yakınlaştıran,uzakları ayağımıza seren teknoloji bizi bu kadar varlığın arasında  aslında kör,sağır ve dilsiz mi yapıyor?
İlk kurulduğu yıllarda ve bizler ilk tanımaya başladığımızda o kadar masumdu ki facebook.İnsanlara doğrudan yada dolaylı olarak şu söyleniyordu ‘bu sitede ilkokul,orta okul, lise üniversiye yada eski asker arkadaşlarınızı bulabilirsiniz’ “denemek ister misin?” ilk senelerde tanışanlar işte böylece kendisi yada çocukları vasıtasıyla hesap oluşturup  eski arkadaşlarını bulmak asker arkadaşlarını öğretmenini ilkokulda sevdiği kızın şimdiki halini görmek için kayıt oluyorlardı facebook’a.. Fakat bugün facebook’un geldiği noktaya bir bakın içi boş zaman kaybı ve bizleri oyalayan verileri çalan,kullanan seçimlere müdahale eden,sadece kendilerinin istediği şeyleri insanların gözlerine iliştiren hükümetlerin siyasilerin hayatlarını istediği an bitiren yada engelleyen deviren bir sistem. Hani bu sistem ilkokul arkadaşımızı yada asker arkadaşlarımızı bize buluyordu? Noldu o masum görüntüye?
Sosyal medya da bizleri bir araya getirdiği doğrudur ama aynı zamanda bizi kullanan yada kendi fikirlerini bize adapte etmek isteyen bir sistem facebook yada diğer sosyal platformlar..
O sosyal medyada bir araya gelen binlerce milyonlarca gruplar topluluklar var bu grup yada topluluklardaki insanların tamamının aslında birbiri ile hiç bir bağı yok yada belli bir düşünceyi paylaştıkları için beraber hareket eden insanlar. Hepimiz mutlaka bu gruplara yada topluluklara bir şekilde bağlıyız. Kimimiz aynı takımı tutuğumuz için kimimiz aynı siyasi partiyi savunduğumuz için kimimiz sadece mutlu olmak istediğimiz için kimimiz biraz gülmek için ama hepimiz üyesiyiz o sosyal medya gruplarının ve topluluklarının.  Peki hiç biri ile bir sosyal hayatta bağımız var mı ortak bir amaç dışında kimse kimseyi tanımıyor yada bilmiyor sadece bu gruplarda sivrilen insanlar tanınıyor onlarda ne kadar sahiler? İşin komplo tarafına hiç girmek istemiyorum ben sadece insani yanına bakmak istiyorum 1milyon 10milyon yada 1000takipçin var ama kaçı ile oturup konuştun,güldün,muhabbet ettin,oturup çay içtin,seni kaçı dinledi?
Samimiyet…
Asıl mesele bu aslında samimiyet…
Çağımızda istismar edilen en büyük duygu ve birileri için gelir kapısı..
Kendini samimi içten bizden biri olarak lanse eden sosyal medya fenomenleri,topluluklar gruplar… Bunlar sizce de bizi kullanmıyorlar mı? senin eksik hissettiğin ve arayış içinde olduğun duyguları kullanıp bizi asosyal yapan sosyal medya pazarında biz onlar için besin zincirinin hangi halkasıyız sizce.. Söylemeye gerek var mı? Adımız onlar için takipçi,izleyen,tüketen…
Biz onların esiriyiz onlarda para karşılığında bir başkasının esiri…
O bir başkası da aslında amacına ulaşmak isteyen bir başkasının maşası..
Daha ne kadar sosyal medya kullanmak istiyorsun asosyal olduğunu kabul etmeyen popüler sayfaların takipçisi,izleyicisi,tüketicisi…
Karar senin..

 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]