Din ve felsefede, insan varlığının maddi olmayan tarafı ya da özü olarak tanımlanır ruh.. Özümüz ruhsa bizim aslında yapı taşımız temelimiz olmuyor mu? Onu ne kadar koruyup kollarsak mutlu edersek beden de buna ayak uyduruyor öyleyse. Peki ruhu koruyup kollamak,mutlu etmek nasıl olur? Görmediğimiz tanımlayamadığımız bir şeyi özü, nasıl mutlu edebiliriz yada koruyup kollayabiliriz ki? Önce ruh’u tanımak onu dinlemek,anlamak gerekmiyor mu? Yada ne kadar duyup dinleyebiliyoruz. Sorular uzayıp gidiyor zaman tükeniyor ve hala başladığımız noktadaysak aslında bir çözümde bulmuş olmuyoruz. Ruhu anlamak ne ile olur, nasıl olur? bu soruyu sorun kendinize herkesin farklı cevapları,yorumları var. Biz kendi penceremizi açarsak sanırım bazı sorulara cevaplar bulabiliriz.

Nokta ve virgüllerden uzakta bir yerler de maddeden öte bir alem var. Sızısı,sevinci bir beni yakar birde bu hisse düşeni.. Zaman silinip akarken damarlarında bir ürperti, tarifsiz, bir kapalı kutudur ruh.. İşte bu tarifsiz’i etten,kandan bir bedende hapsetmiş yaratıcı..

Dünya,güneş ve yer çekimi, o kadar hassas bir denge ki bu, ne ileri ne geri. Nizam bu uymak yada uymamak senin elinde değil sen pamuk ipliği ile bağlısın ve parçasısın bu nizam’ın sana düşen her koşulda sabretmek,şükretmek Ruh işte o zaman özgür oluyor rahatlıyor,nefes alıyor ve yükseliyor.

“Kıran bir kalb olma harab olursun,Öz arzular Allah‘ı, dön özünge şifa bulursun.”

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]