Dostlar,
Osmanlıca ile alakalı yeterince bilgi sahibi olduğunuzu düşünerek fazla detaya girmeden ilerlemek istiyorum.

Osmanlıca aslında Arapça Farsça ve Türkçe’nin karışımı ve Türkçe’nin arap harfleri ile yazılması demek pekte yanlış olmaz sanırım tabi harfler sadece arapça değil biz Türklerin de kattığı bazı harfler var hepsi harmanlanınca Osmanlıca dediğimiz öz ortaya çıkıyor aslında. Türk hiç geri durur mu kardeşim illa bir şeyler katacağız,bizim her zaman bir sözümüz var söylenecek ve yeri zamanı geldiğinde sözü söylemekle kalmayıp icraa da ederiz tarih buna verebileceğimiz binlerce örnek barındırıyor inceleyiniz.
Osmanlı alfabesi toplam 34 harften oluşan bizim eski alfabemizdir diyebiliriz. Harflerin başta,ortada ve sonda yazılışları bazı noktalama işaretlerini de öğrenmeyi gerektiriyor bunlara da değineceğiz ama temeli öğrenince zaten noktalama işaretlerine de aslında gerek kalmıyor tabir uygunsa eğer çorap söküğü gibi geliyor gerisi ve biraz okuma yazma pratiği ile de daha güzel bir hal alıyor.

Örnek üzerinden gidersek noktalama işaretleri olmadan da oldukça basit sadece pratikle gelişmeleri kendinizde pratik yaptıkça izleyebilirsiniz.

 

gördüğünüz gibi sağdan okuyoruz soldan okursak bilim kesilmesini tersten -milib- okumuş oluruz 

Biz hemen bu kısa örnekten sonra Osmanlıca alfabemize geçelim.

 

Osmanlı Türkçesi Alfabesi

 

Osmanlıca alfabe

 

Osmanlı Türkçesi Alfabe

Tablodaki harfleri kullanarak ve sesleri öğrenerek bolca okuyarak kendinizi çok güzel bir şekilde bu alanda geliştirebilirsiniz.

Osmanlı Türkçesi alfabesini iyice öğrenmek için aşağıda paylaştığım bilgiler ile harflerle ilgili bilgilerinizi pekiştirip pratik yapabilirsiniz.

  • Osmanlı Türkçesi alfabesindeki harflerin biçimlerini ve adlarını gösteren harf kartları hazırlayınız. (Harf biçimleri ön, harf isimleri arka tarafa yazılmalıdır.)
  • Kartlardaki harfleri birbirinize sormak için ikili gruplar oluşturunuz.
  • Hazırladığınız kartları kullanarak Osmanlı Türkçesi alfabesindeki harflerin biçimlerini ve adlarını birbirinize sorarak bilgilerinizi pekiştiriniz.
  • Osmanlı Türkçesi alfabesinde yer alan ancak Kur’an alfabesinde olmayan harfleri birbirinden ayırt ediniz.

 

 

 

 

 

Osmanlı Türkçesinin Özellikleri

 

Osmanlı Türkçesinin alfabesini oluşturan Arap alfabesinde sessiz harfler

 

Osmanlı Türkçesinde Harekeler

 

Türkçe Sözcüklerin Genel Özellikleri

 

 

Osmanlıca da Kullanılan Türkçe Eklerin Genel Özellikleri

 

 

Osmanlı Türkçesinde Türkçe adıllar, belirteçler, ilgeçlerin yanı sıra Arapça ve Farsça adıllar, belirteçler, ilgeçler ve bağlaçlar da vardır. Bunların sıkça kullanılanları ve yazımı değişik olanlarından bazıları aşağıda verilmiştir.

 

Osmanlı Türkçesinde şahıs zamirleri aşağıdaki gibi çekimlenir:

 

Osmanlı Türkçesinde işaret zamirleri şöyledir:

Yakındaki varlıklar için

 

Diğer zamirler şöyledir:

 

Osmanlı Türkçesinde kullanılan bazı zarflar aşağıdaki gibidir:

 

 

 

Farsça ve Arapça Sözcüklerin Özellikleri

 

 

Bonus:

 

 

Bonus 2:

[wp-embedder-pack width=”100%” height=”900px” download=”all” download-text=”OSMANLI-TÜRKÇESİNE-GİRİŞ-I İndir” attachment_id=”4241″ /]
[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]