Java uygulamaları geliştirmek istiyorsanız, öncelikle onu geliştireceğiniz ve derleyip çalıştıracağınız araçları temin etmeniz gerekir. Geliştirme ortamı olarak Geleceği Yazanlar’da Android Studio’yu kullanıyoruz.

Bir Java uygulaması, sadece yazdığınız *.java dosyalarıyla çalışmaz. Hiçbir görevi yerine getirmese bile (açılıp kendini kapatan bir uygulama yapsanız bile) bazı altyapı ihtiyaçları vardır. Derlenmesi ve üzerinde çalışacağı işletim sistemine uygun biçimde paketlenmesi gerekir. Bu altyapı ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra yazdığınız Java kodunu herhangi bir işletim sisteminde çalıştırabilirsiniz.

Java uygulamasını farklı işletim sistemlerinde aynı şekilde çalıştırabilen aracın adı Java Sanal Makinesi‘dir (Java Virtual Machine). Java Sanal Makinesi,  bytecode bulunduran *.class dosyalarını çalıştırır. Yazdığınız *.java kodunu *.class dosyasına çeviren aracın adı da javac‘dir.

Java Geliştirme Paketi (JDK) ise yukarıda bahsettiğimiz, Java uygulamaları çalıştırmak için gereken Java Çalışma Zamanı Ortamını (Java Runtime Environment – JRE) içinde barındırır. JRE içinde Java Sanal Makinesi (JVM) ve açık kaynak kodlu Java API‘leri yer alır.

Java kodunu bytecode’a çevirmek (javac’nin işi), onu JVM’e yüklemek (java’nın işi) ve farklı işletim sistemlerinde çalıştırmak (JVM’in işi) gibi işlemlerin yanında Java uygulamaları geliştirmek ve çalıştırmak için gerekli tüm araçları bulunduran Java Geliştirme Paketi’nin (JDK) kurulumunu bir sonraki içeriklerde bulabilirsiniz.

 

Windows Ortamında Java Geliştirme Paketi (JDK) Kurulumu

Java Geliştirme Paketi (JDK) işletim sisteminizle birlikte kurulu gelmemektedir. Bu nedenle, önce bilgisayarımıza JDK’yı kurmamız gerekiyor. Farklı bir sebepten ötürü JDK’yı daha önce kurmuş olsanız bile, Android geliştirme ortamı tarafından desteklenen güncel JDK 7 sürümünü kullanmanızı salık veririz.

Oracle tarafından JDK 8’in duyurulmuş olması, kafanızı karıştırabilir. Aklınız karışmasın, çünkü JDK 7 (Java 1.7) güvenlik güncellemeleri yapılan ve Android geliştirme araçlarıyla uyumlu olan sürüm. JDK 8’i kullanmanız durumunda, projelerinizde çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bu bağlantıdan JDK 7 indirme sayfasına ulaşalım.

Aşağıdaki ekran görüntülerinde belirtildiği gibi, sayfada önce JDK indirme düğmesine bastıktan sonra lisans koşullarını kabul ederek, işletim sistemimize uygun JDK sürümünü indiriyoruz. Bu anlatımda Windows 32 bit sürümü (x86) esas alındı, ancak sizin bilgisayarınızın işletim sistemine uygun indirme bağlantısını seçmeniz gerekiyor.

İşletim sisteminiz 64 bit ise, ilgili bağlantıdan JDK’nın 64 bit sürümünü indirmenizin daha isabetli olacağını hatırlatmakta fayda var.

NOT: JDK kurulumu sırasında varsayılan ilerleme yollarını takip etmeniz, kurulumun sonraki anlatımlardaki sıraya uygun şekilde ilerleyebilmesi için önemlidir. Bu yüzden ilk kez kurulum yapacakların, JDK kurulumunu varsayılan şekilde, dosya kayıt yerlerini değiştirmeden yapmaları önerilir.

Sisteminizin kaç bit olduğunu nereden bulacaksınız?

Windows 7 kullanıcıları Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem yolunu takip ederek, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bu durumu kontrol edebilirler:

Windows 8 kullanıcıları Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem yolunu takip ederek, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bu durumu kontrol edebilirler:

 

Mac OS X Ortamında Java Geliştirme Paketi (JDK) Kurulumu

Bu eğitim içeriğinde JDK’yı Mac OS X yüklü bilgisayarınıza nasıl kuracağınızı öğreneceğiz.

Öncelikle buradan JDK indirme sayfasına gidip aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir.

İndirme sayfasında “Mac OS X x64” için verilen dosyayı indirin.

Dosyayı çalıştırdığınızda aşağıdaki ekranla karşılacaksınız. Çıkan simgenin üstüne çift tıklayın.

JDK’nın aşağıdaki yükleme penceresi açılacak. Adımları “Continue” ile geçerek yüklemeyi tamamlayın.

JDK başarıyla cihazınıza yüklendi.

 

Linux Ortamında Java Geliştirme Paketi (JDK) Kurulumu

Linux (Ubuntu ya da Debian) üzerinde Java uygulaması geliştirmek için birden fazla seçeneğiniz var.

Standart Java platformunun açık ve özgür bir gerçekleştirimi olan OpenJDK‘yi (Open Java Development Kit) kullanmak veya Oracle’ın sunduğu Oracle Java SE JDK‘yi kullanmak. Oracle JDK, özellikle yeni tümleşik geliştirme ortamı Android Studio‘yu tercih edenler için IDE’nin geliştiricisi (Google) tarafından öneriliyor. Onun dışında Android uygulaması geliştirirken standart Java kütüphanelerinden faydalandığınız için bu iki JDK’den istediğinizi seçebilirsiniz.

OpenJDK’yi çoğu Linux dağıtımında paket yöneticisiyle kurmak kolayken Oracle’ın sunduğu JDK’yi kurmak için ek birkaç adım atmak gerekiyor. Lisans durumları, dağıtım şeklini biraz etkiliyor. Şuradaki aşamaları takip ederek istediğinizi kurabilirsiniz.

 

OpenJDK kurulumu

Paket yöneticiniz, kullandığınız Linux dağıtımına göre değişmekle beraber, kurmanız gereken paket genellikle openjdk-7-jdk ismini alır. Bu paketi Ubuntu Linux’ta Terminal aracılığıyla şu sırayla kurabilirsiniz:

Öncelikle şu komutu yazarak paket listenizi güncelleyin:
[box type=”alert-info”]sudo apt-get update [/box]

Ardından aşağıdaki komut ile openjdk-7-jdk ve openjdk-7-jre’yi kurun:
[box type=”alert-info”]sudo apt-get install openjdk-7-jdk openjdk-7-jre [/box]

Bağımlılıkları kurmak için onayınızı “E” tuşuyla evet olarak verdikten sonra OpenJDK sisteminize kurulmuş olacaktır. Konsola
[box type=”alert-info”]java -version [/box] komutunu verdiğinizde OpenJDK’nin son sürümünü kullanıyor olduğunuzu görebilirsiniz.

 

Oracle JDK kurulumu

Oracle JDK, bazı lisans nedenlerinden dolayı resmi Ubuntu depolarında yer almıyor. Ancak yine de paket yöneticisiyle kurmak mümkün. Bunun için gönüllülerin oluşturduğu depodan ve oradaki bir paketten faydalanacağız. Dünya çapında büyük Ubuntu kullanıcı kitlesinin takip ettiği WebUpd8 takımı, bizler için bir depo oluşturmuş.

Öncelikle bu paketi depomuza ekleyeceğiz. Terminal’i açıp şu komutu verin:
[box type=”alert-info”]sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java [/box] Ardından bu yeni depodaki paketlerin de ulaşabilir olması için paket listenizi şu komutla güncelleyin:
[box type=”alert-info”]sudo apt-get update[/box] Şimdi de bize Oracle JDK’i indirip hazır edecek olan paketi şu komut ile kurun:
[box type=”alert-info”]sudo apt-get install oracle-java7-set-default oracle-java7-installer oracle-jdk7-installer[/box]

Bu komuttan sonra Oracle’ın sunucularından sisteminize uygun JDK paketi indirilecek ve kurulacaktır. Bunun süresi bağlantı hızınıza göre değişebilir.

JDK kurulumunu yaptıktan sonra tekrardan konsola:
[box type=”alert-info”]java -version [/box] komutunu vererek hangi Java sürümünü kullandığınızı görebilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]