Htaccess dosyası (Hypertext Access File) üzerinde çok farklı ayarlar ve kombinasyonlar yapılabilme imkanı olan ve özelleştirilebilir bir dosyadır. .htaccess dosyası üzerinde gerekli uygulamaların yapılması için değişik kodlamaların kullanılması gerekmektedir.

Htaccess dosyası, sunucu üzerinde klasör düzeyinde önemli ayarlamaları aktifleştirmek için kullanılan özelleştirilebilir bir dosyadır.

Htaccess dosyası üzerinde yanlış kullanılan bir kod yapısı nedeniyle site açılmayabilir, sitede bazı sayfalara erişim sağlanmayabilir. Bu nedenle .htaccess dosyasına müdahale yaparken dikkatli olmak gerekir.

 

 

Peki bu Htaccess Dosyası Ne İşe Yarar?

 • SEO uyumlu link yapısı ve düzeni oluşturulabilir.
 • Hotlink engellemesi yapılabilir.
 • Dizindeki dosyalar gizlenebilir.
 • Hata sayfaları yapılabilir.
 • Spam botları engellenebilir.
 • Site URL’sinin başına “www” eklenilebilir.
 • Dosya şifrelenmesi ve şifre korunması gibi farklı güvenlik işlemleri yapılabilir.
 • IP engelleme işlemi yapılabilir.
 • Bir domain başka bir domaine yönlendirilebilir.
 • Veri sıkıştırma işlemi yapılabilir.
 • Bakım sayfası oluşturulabilir.

Bu gibi birçok işlemleri .htaccess dosyası ile gerçekleştirebilirsiniz. Her türlü amaca uygun olarak kullanılabilen ve özelleştirilebilen kapsamlı bir dosyadır.

503 Service Unavailable Hatası

503 servis kullanım dışı karşılaştığınız hata büyük bir olasılıkla .htaccess dosyasında yaptığınız yanlışlık veya bir hatadan kaynaklanmaktadır. Tam olarak problemin nereden kaynaklandığını maalesef bilemiyorum. Çünkü; bu tarz problemler genellikle yapılan yazılımdan yazılıma değişmektedir.

Sizlere bu konu hakkındaki önerim .htaccess dosyanızı geçici olarak ana dizinden başka bir yere taşıyıp Web sitenizin çalışıp çalışmadığını kontrol edin eğer kaldırdıktan sonra web sayfanız öyle yada böyle açılıyorsa problem .htaccess dosyasında olduğunu anlamış olacaksınız. Problem devam ediyorsa Web servis sağlayıcınıza danışmanızı veya hatanın kaynağını başka bir yerde aramanızı öneririm.

 

.htaccess Dosyasının SEO ile ilişkisi

1. 301 Yönlendirmeleri

301 yönlendirmeleri aslında kalıcı URL yönlendirmeleridir. Hem web kullanıcılarını hem de arama motorunun botlarını, değiştirdiğiniz sayfalara yönlendirme işine yaramaktadır. Arama motorları eski ve yeni web sayfalarını aynı anda taramak durumunda kalmaz ve bu sebeple yinelenmiş içerik sorunu ortadan kaldırılmış olur.

2. Dinamik URL – Statik URL Yönlendirmesi

URL’nin SEO uyumlu olabilmesi için öncelikle okunabilir olması gerekmektedir. Yani eğer bir web sayfasının URL’sini gördüğünüzde hem kolay okunabilirse hem de okuduğunuzda içeriğinin ne ile alakalı olduğunu anlayabiliyorsanız, bu URL SEO uyumlu demektir.

3. Aynı Ana sayfayı Açan URL Sorunları

Web sitenizin ana sayfasını yalnızca 1 URL açmalıdır aksi durumda yinelenen içerik sıkıntısıyla başınız belaya girecektir. Bu durum da SEO açısından olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Konuyla alakalı en çok kullanılan örnekler olarak;

İndex.php yönlendirmesi ve subdomain yönlendirmesi en sık karşılaşılan hatalardır.

4. 404 Sayfaları

Sizin kontrolünüzde silinen sayfalara kullanıcılar ulaşmaya çalıştıklarında 404 hata sayfalarıyla karşılaşmaktadırlar. 404 sayfalarının en doğru şekilde oluşturulması ve .htaccess dosyalarına doğru şekilde tanıtılması gerekmektedir. Eğer bunlar yapılmazsa web sayfaları yönlendirmeye sebep olur ve SEO açısından zarar görmüş olursunuz.

Htaccess Örnekleri

Web sitesinde yapılabilecek temel .htaccess kodlarından sizlere aşağıda örnekli olarak bahsetmek istiyorum. Mutlaka işinize yarayacaktır.

Sayfalar Üzerinde Değişiklik Yapılması

Sayfamızın Url yapısını değiştirme iznini verdiğimiz kod aşağıdaki gibidir.

404 Sayfasına Yönlendirme

Hata sayfalarına yönlendirmemiz gerektiği zaman aşağıdaki kodu .htaccess dosyasına ekleyebilirsiniz.

Site Haritası Yönlendirme

Siteharitasının .php dosyasıyla oluşturduğunuz zaman arama motorlarının .xml formatında görmesini sağlamının yolu aşağıdaki gibidir.

İsme göre Sayfa Oluşturma

Veri tabanındaki isme göre sayfaya GET parametresi gönderebildiğimiz kod aşağıdaki gibi kullanılabilir.

Sabit Sayfa Oluşturma

Sabit sayfalarımızda kullanılabilecek .htaccess kodu.

Web Sitesi Önbellek Çalışması

Web sitemizin önbellekleme arama motoru optimizasyonu için önemli olabilecek .htaccess kod bloğu.

bunlara ek olarak

Htaccess ile Neler Yapılabilir?

Klasörlere erişim: Herhangi bir klasöre olan erişimi engellemek isterseniz, .htaccess dosyasının içine #deny all access yazmanız yeterli olacaktır. Program kaynak kodlarının barındırıldığı bir klasöre, internet üzerinden değil sadece dosya sisteminden erişilmesini isterseniz, bu kodu kullanabilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir klasöre sadece belirlenen ip adresinin veya ip bloğunun erişmesini de sağlayabilirsiniz.

Klasör listelemek: Klasörde bulunan dosyaların listelenmesini isterseniz, htaccess dosyasına şunları yazmalısınız;

Sunucunuzda autoindex modülü yüklü değilse, bu kod işe yaramayacaktır. Bundan dolayı modülün yüklü olması gerekmektedir. Klasörünüzdeki ön tanımlı listelemeyi ertelemek için de IndexIgnore * satırını kullanmanız yeterlidir.

Sıkıştırma: Web sitesinin bant genişliğini (bandwidth) koruyabilmek için, php niteliği olan veri sıkıştırma özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun için htaccess dosyasına şu kodu eklemelisiniz; php_value zlib.output_compression 16386

Özel hata sayfası (http 404): Sitenize gelen ziyaretçilerin, 404 hata sayfasıyla karşılaştıklarında sizin belirlediğiniz bir sayfaya yönlendirilmeleri için;

kodunu kullanın.

Dosyaları gizlemek: Herhangi bir dosyaya erişimi engelleyebilmek için, Files komutuyla birlikte Regular Expression komutu kullanılabilir. Örneğin, robots.txt’ye, loglara ya da ayar dosyalarına erişimi engelleyebilirsiniz. Aynı şekilde hata kodlarını özelleştirmekte mümkündür. Dikkat etmeniz gereken bir husus; Internet Explorer (IE), 512 bayttan küçük olan hata sayfaları için kendi bağlantılarını (MSN Search gibi) ziyaretçiye gösterir. Bundan dolayı seçtiğiniz hata sayfasının 512 bayttan büyük olmasına dikkat edin.

Hotlink’i Önlemek: Hotlink, bir web sitesindeki görselin ya da videonun başka bir web sitesinde gösterilmesi durumudur. Böyle bir durumda verisi alınan web site, aşırı miktarda bandwidth harcayabilir. Şayet resim koruması (hotlink) uygularsanız, sitenizin dışından istenen bütün resimleri engellemiş olursunuz. Ancak feedburner gibi bir abonelik hizmeti kullanıyorsanız, hizmetin devam etmesi için kodunuzu değiştirmeniz gerekir.

Zararlı botları engellemek: Sitenizi tamamen indirmek isteyen ya da kullanan zararlı botlara karşı htaccess dosyasını kullanabilirsiniz;

Non www Desteği: Web sitenizde www alt alan adının kullanılmasını engelleyebilirsiniz.

Kullanılan dili gizlemek: Dosyaların uzantılarını değiştirerek, htaccess dosyasına kural ekleyebilir ve hangi dili kullandığınızı gizleyebilirsiniz.

Tüm bunların dışında, htaccess dosyasının maksimum derecede küçük tutulması gerekir. Çünkü her dosya isteği sunucu tarafından kontrol edilir ve bu da sitenizin yavaşlamasına neden olabilir. Htaccess dosyasının düzenli tutulması da önemli bir durumdur. Kuralların sayısı arttıkça, sunucunun ilgili dosyayı anlaması güçleşecektir. Bir önceki sayfaya yönlenen, bağlantıyı tekrar tanımladığınız kurallara [L] özelliği ekleyin. Böylece sunucunun başka bir kuralı uygulaması önlenebilir. Htaccess komutlarının alt klasör ve dosyalar için de geçerli olduğunu, ayrıca mevcut bir kuralın, üstünde bulunan diğer kuralları da değiştirebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

 

Ek olarak

 

htaccess dosyasında birkaç değişiklik yaparak Apache üzerindeki sitenizde gizli klasörler oluşturabileceğinizi, hotlinking’i engelleyebileceğinizi, hatta zararlı bot’lardan korunabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazı Apache .htaccess tweaking tutorial makalesinin Türkçe çevirisi olup bazı eklemeler ve değişiklikler içerebilir.
Not: .htaccess (Hypertext Access), Apache’nin klasör düzeyinde ayarlara izin veren, genel ayar dosyasındaki direktifleri özelleştirebilen dosyadır.

1. Klasörlere Erişim = Folder Access
Bir klasöre tüm erişimi engellemek istiyorsanız (mesela program kaynak kodlarınızı barındıran bir klasörünüz olabilir; bu durumda klasöre internetten değil, yalnızca dosya sisteminden erişmeyi isteyebilirsiniz) klasörün içinde .htaccess dosyası oluşturup içine

yazmanız yeterli. Eğer bu klasöre yalnızca belirlediğiniz ip adresiyle veya ip bloğu tarafından erişilmesini istiyorsanız

yazmanız yeterli. Tek bir dosya için erişimi engellemek için ise yazmanız gereken şu:

2. Klasör Listelemek = Folder List
Bir klasördeki dosyaların listelenmesini istiyorsanız .htaccess dosyasına şunları yazmanız gerekiyor:

Bunun için sunucunuzda autoindex modülünün yüklü olması gerekiyor. Klasördeki öntanımlı listelemeyi iptal etmek için ise şu satır yeterli:

3. Sıkıştırma = Bandwidth Compress
Sitenizin bant genişliğini (bandwidth) korumak için bir php özelliği olan veri sıkıştırmayı kullanabilirsiniz. .htaccess dosyasına şunu eklemelisiniz:

4. Dosyaları Gizlemek = Folder Hidden
Belirli dosyalara erişimi engellemek için Files direktifiyle birlikte Regular Expression kullanabilirsiniz. Örnek olarak konfigürasyon dosyalarına, robot.txt’e veya log’lara erişimi engellemek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki örnek klasördeki .ht ile başlayan dosyalara erişimi engellemektedir.

5. Özel HTTP 404 Hata Sayfası = 404 Error Page
Ziyaretçileriniz “404: Sayfa Bulunamadı” hatasıyla karşılaşacaklarında sizin istediğiniz bir dosyaya yönlenmelerini sağlamak için şu kodu kullanın:

Bu şekilde diğer hata kodlarını da özelleştirebilirsiniz. Dikkat! Internet Explorer 512 bayttan küçük hata sayfalarıyla karşılaştığında, MSN search gibi bağlantıların bulunduğu kendi hata sayfasını kullanıcıya göstermektedir. Belirttiğiniz hata sayfasının 512B’tan büyük olduğuna emin olun.

6. Hotlinki Engellemek = Hotlink Block
Hotlinking basitçe sizin sitenizdeki bir resmi, videoyu başka bir sitenin göstermesine denir. Bu durumda olan sizin bandwidth’inize olur. Örnek olarak sitenizin dışında kullanılan bazı dosyalara erişimi engelleyip nohotlink.gif adında bir resim dosyası gönderen şu koda bakalım:

Kod basitçe siteniz.com dışından çağırılan zip, mp3 ve bazı video dosyaları yerine nohotlink.gif dosyasını gösteriyor. Dikkat! Eğer resim hotlink’lerini engellerseniz site dışından istenen tüm resimleri engelleyeceksiniz. Bu durumda mesela feedburner gibi bir hizmet kullanıyorsanız bu hizmet için kodunuzu değiştirmeniz gerekecektir.

7. Kötü Botları Engellemek = Bot Block
Sitenizi kullanan veya tamamen indirmek isteyen botlara karşı .htaccess dosyasını kullanabilirsiniz:

8. no-www Desteği = No-WWW Aid
Siz de sitelerde www subdomain’inin kullanılmasına karşıysanız bu kod işinizi görecektir:

9. Hangi Dili Kullandığınızı Saklamak = Language Hidden
Dosyalarınızın uzantılarını değiştirip .htaccess dosyasına bir kural ekleyerek hangi dili kullandığınızı ziyaretçilerinizden saklayabilirsiniz. Aşağıdaki örnek sayesinde .133t uzantılı dosyalar PHP dosyaları gibi işlenecektir.

10. Değişik İpuçları
.htaccess dosyasını olabildiğince küçük tutun. çünkü her dosya isteğinde sunucu tarafından kontrol edilirler.
.htaccess dosyasını düzenli tutun. Kurallar arttıkça dosyayı anlaması zorlaşacaktır. # kullanarak her bölüme açıklama yazın.
URL’i yeniden tanımladığınız, bir önceki sayfaya yönlenen kurallarda (Nohotlink örneği gibi) [L] özelliğini ekleyin. Bu sunucuya, başka bir kuralı uygulamamasını belirtir.
.htaccess kurallarının alt klasörlerde de geçerli olduğunu, alt klasördeki .htaccess kuralının ise üzerindeki kuralları değiştirebileceğini düşünün.

11. .htpasswd ile Şifre Koruması = .htpasswd Password Protection
İstediğiniz dosya veya klasörlere şifre eklemek için şu adımları takip edin:

Şifrelemek istediğiniz klasörde .htpasswd dosyası oluşturun.
Dosya içeriği kullanıcıadı:şifre tarzındadır. Kullanıcı adı düz metindir. Şifrenin ise şifrelenmiş olması gerekir. Şifrenizi almak için şu adresi kullanabilirsiniz.
Dosyayı kendi bilgisayarınızda oluşturup sunucuya upload ettiyseniz ASCII mode kullandığınızdan emin olun.
Şimdi .htaccess dosyanızı düzenleyin. Kural, düzenlediğiniz dosyanın bulunduğu klasörde ve alt klasörlerinde geçerli olacaktır:

AuthUserFile /home/pathto/.htpasswd
AuthType Basic
AuthName “My Secret Folder”

require valid-user

Kuralı tek dosya için oluşturmak istiyorsanız kodu direktifi içinde kullanmalısınız.

.htaccess dosyanızın erişilebilir olmadığına emin olun. (bkz. 1. başlık)

12. Öntanımlı Sayfayı Değiştirmek = Page Change
Öntanımlı sayfa bilgisini aşağıdaki şekilde, sıraya dikkat ederek değiştirebilirsiniz:

DirectoryIndex home.html index.htm index.html index.php

İnternette SEO dostu url ile ilgi bir sürü kaynak var fakat açıklamaları yeterli düzeyde olmadığı için kodlar çalışmamakta.

Öncelikle SEO dostu url demek, web sayfası için tanımlayıcı bilgiler içeren url lerdir. Örneğin: site.com/sayfadetay.php?id=5 yerine site.com/sayfadetay/5/seo-dostu-url-yapimi.html gibi bilgiler içeren url lerdir.
  

ÖNEMLİ: Eğer bu konuda bilgili değilseniz .htaccess dosyanızın bir yedeğini mutlaka alınız.Yoksa web siteniz çalışmaz.

PHP sayfalarımızı site.com/sayfadetay.php?id=5 şeklinde $_GET[id] methodu ile çalışaçakmışız gibi kodlayacağız. SEO dostu url mizin okunmasını .htaccess ile sağlayacağız.

SEO dostu url yaparken dikkat edilmesi gerekenler.

 • .htaccess dosyası ile php dosyalarımız aynı klasör içinde olması gerekmekte
 • web sayfasına eklediğiniz resim ve CSS dosyalarının çalışması için oluşturduğumuz PHP sayfalarının tamamına taginden önce PHP tagleri arasında $base tanımlaması yapılması gerekmekte

  bu kodu eklemezseniz resimleriniz web sayfasında görüntülenmez

 • 404 The page cannot be found gibi hata saylalarıda yapmak isterseniz hata sayfalarınızında aynı dizin içinde bulunması gerekmekte
 • dikkat etmemiz gerken diğer bir konu ise türkçe karakter problemi url mizi Türkçe karakterlerden temizlememiz gerekmektedir, uygun bir kod yapısı oluşturusak Tükçe karakter içeren bir seo dostu url de PHP ye oluşturtabiliriz. url lerdeki Türkçe karakterleri temizleyeceğimiz kod aşağıda

Örnek bir .htaccess dosyası verecek olursak

Yazdığımız kodları açıklarsak:

RewriteEngine On: Bu komut ile url yönlendirmesini aktif hale getiriyoruz.
RewriteBase :  Bu komut ile yönlendirmemizin etkili olacağı klasörü belirliyoruz.
Örneğin sitemiz www.site.com/PHPdosyalari şeklinde bir dizinde ise kod yapımız RewriteBase /PHPdosyalari şeklinde olacaktır.
RewriteRule :  Bu komut yönlendirmeyi gerçekleştirecek komutumuzdur. Hangi adresin hangi adrese yönleneceğini bu komut ile belirlenir.
# : Yorum satırı.

.htacces dosyamızı düzenleken kullanacağımız düzeli ifadelerimizden de bahsedelim:

 • (^) oluşturduğumuz SEO dostu url  başlangıç noktasını belirtir
 • ($) oluşturduğumuz SEO dostu url  bitiş noktasını belirtir
 • ([a-zA-Z0-9]+) iki / işareti arasında sadece ingilizce olarak rakam ve string karakterlerin geleceğini belirtiyor
 • ([0-9]+) iki / işareti arasına bir veya birden fazla rakamların gelebileceğini belirtiyor

Parantez içlerinde kullanılan NC, L ve R harflerinin anlamları:

 • L: Last
  Bu tanımlanmadan önce ifade edilen kurallar bundan sonrakilere geçmemesini ve karışmamasını sağlar.
 • R: Redirect
  Bu değer kullanılırsa browserda adres değişir, kullanılmazsa yönlendirme arkaplanda yapılır fakat kullanıcının girdiği URL aynı kalır.
 • NC: No Case
  Büyük küçük harfe duyarsız davranır.
 • QSA: Query String Append
  GET metodu ile yönlendirme yaptığımızda yönlendirilen yere sonuna eklenen  GET parametrelerini de dahil eder.

Diğer tüm ifadeler için buraya bakabilirsiniz.

Bütün bu fonksiyonlar için linklerimizi oluşturalım

burada dikkat etmemiz gereken nokta sayfa, urun, kategori adıyla klasör oluşturmadık burada yaptığımız htaccess dosyamızdabirden fazla url olacağı için bu url leri ayırma işlemi yaptık ^ işareti ile bu ayırımı sağladık.

url lerdeki türkçe karakterleri temizleme için yazdığımız fonksiyonumuz

.htaccess ile daha başka neler yapabiliriz buradan bakabilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]