Edevlet Miras Sorgulama Hizmeti ile bir yakınınızdan size miras kalıp kalmadığını öğrenmek için artık  E-Devlet üzerinden “Mirasçılık Belgesi” işlemleri de yapılabilecek.

 

Soyağacı ve 1853-1928 Dönemine Ait Şehit Bilgisi Sorgulama gibi uygulamalarla dikkatleri üzerine çeken e-devlet ile yeni bir hizmet daha aktif oluyor.  Edevlet üzerinden sunulacak bu hizmet “Mirasçılık Belgesi” uygulaması uygulama için planlanan tarih 6 Mart.. Bu tarihinden itibaren verilmeye başlanacak hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı ve sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

“Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”

Aşağıda paylaştığım linkten sizde edevlet bilgilerinizle giriş yaparak  “Veraset İlamı” Belgesini Sorgulayabilirsiniz

https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]