Cron job ile Cpanel üzerinden sitenizin yedeğini otomatik olarak nasıl alabileceğinizi anlatacağım.

Neden böyle bir şeye ihtiyacınız olabilir?

İşin açıkçası günümüzde hosting hizmeti veren firmalar, belli zaman aralıklarında sitenizin full yedeklemesini yapıyorlar. İşinizi garantiye almak adına, sizde günlük ya da haftalık olarak otomatik sitenizin yedeklemesini almak isteyebilirsiniz. Bu nedenle birazdan anlatacağım konu büyük ölçüde işinize yarayacak ve işinizi kolaylaştıracaktır.

O halde başlayalım 🙂

Aşağıdaki betik dosyasını GitHub üzerinden indirin.  Cpanel, Ftp ve sonuçların gönderileceği mail adresi bilgilerini düzenledikten sonra Ftp nizin ana dizinine ( / ) yükleyin. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus,  public_html ya da www gibi dizinlere yüklenmesi halinde güvenlik açığı oluşturmasıdır. Bu nedenle bu dizinlere kesinlikle ama kesinlikle yüklemeyin. 

Betik dosyasını Ftp ye gönderdikten sonra Cron Jobs ile ne kadar zaman aralıklarında çalışacağını ayarlamak gerekir. Common Settings kısmından zaman aralığını seçtikten sonra, aşağıdaki komut ile beraber otomatik yedek aldırabilirsiniz. Ekran görüntüsü haftalık zamanlama için örnek olarak eklenmiştir.

php -q /home/cpanel_kullanici_adi/backup.php

Ftp’nin şişmemesi için, yedeklerinizi indirdikten sonra Ftp’den silmeyi unutmayın

Ana konu kaynak: https://www.ozlemcimen.com/cpanel-otomatik-site-yedeklemesi-nasil-yapilir-1472.html

[Toplam:1    Ortalama:5/5]