Asyapol,
Bugünlerde güzel bir fikir  işittim ASYAPOL yada ASIAPOL

Nedir bu “ASIAPOL” ?


Asyapol, Türkiye’nin de dahil olacağı asya ülkelerini de kapsayan “İNTERPOL” tarzı bir ortak polis teşkilatıdır.
Şangay beşlisi eşliğinde kurulabilecek bu yapı asyadaki terör eylemlerini ve örgütlerini minimuma indirecektir. Ülkemize gelen teröristlerin asya kanallı iletişim ağına bakıldığında bu yapının biran önce kurulması Asya ülkeleri içinde ülkemiz içinde oldukça önemli.
Asyapol ortak polis ağı hayata geçerse paylaşılan veriler ile teröristler kısa sürede durdurulabilecek ve olası terör eylemleri minimuma inecektir.

Asiapol’ün isim babası, Rusya Ulusal Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı Sn. Talat Enveroviç Çetin Sputnik’e şu ifadeleri kullandı: “Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan hain suikastten sonra, iki ülke arasında terörle mücadele ittifakının eksikliği en üst seviyede hissedilmiştir. Ekonomik ilişkiler ne kadar büyüse de, hain bir terör eylemi her şeyi altüst etmiştir. Elde edilen milyarlar bir anda kaybedilmiştir. Nitekim bunu uçak kumpasında da yaşadık. Günümüz koşulların da terörle mücadelede işbirliği, ivedilikle hayata geçirilmelidir. Karlov suikastini aydınlatmak amacıyla kurulan Rus-Türk güvenlik birimlerinden oluşan komisyonun, ortak terörle mücadele teşkilatının öncüsü olması gerektiğine dikkat çekiyorum. Şu anda başta Suriye olmak üzere Ortadoğu’daki terörist sayısının, eski Sovyet coğrafyası nüfusunda da en yüksek seviyesinde olduğu unutulmamalıdır.”

‘4 AŞAMALI İŞBİRLİĞİ OLMALI’

Çetin açıklamalarına şöyle devam etti: “Bu aşamada Rus-Türk ortak terörle mücadelesi için atılacak acil adımların şu şekilde olması kanaatindeyim. Öncelikle, kurulan terörle mücadele teşkilatının, tüm Asya’yı kapsayacak ASIAPOL’ün alt yapısını oluşturması sağlanmalıdır. İkincisi Rus ve Türk Polis Akademileri, karşılıklı öğrenci ve öğretim üyesi değişimi, ortak terörle mücadele yöntemleri üzerinde çalışmalıdır. Üçüncüsü Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) alt kurumu olan Bölgesel Terörle Mücadele Teşkilatı’na (RATS) aktif üyeliği ve ortak kuruma bu bilgilerin anında ulaşımı sağlanmalıdır. Dördüncüsü Rusya ile Türkiye arasında, vatandaşların uzun süreli oturma izinleri hususunda karşılıklı bilgi ve öneri paylaşımı sağlanmalıdır.”

25 Ocak 2017 Tarihinde Ülke TV‘deki  “Odak Noktası ” programına katılan Rusya Ulusal Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı Sn. Talat Enveroviç Çetin programda Asiapol‘a dair açıklamalarda bulundu.

devamı gelecek..

website: http://asiapol.org

[Toplam: 1   Ortalama: 4/5]