E-fatura Müşteri posta kutusu değişikliğinde yaşanan sorunlar ve çözüm yolları

Merhaba,
Uzun zamandır blogumda yazmadığımı fark ettim bugün sizlerle “E-fatura Müşteri posta kutusu değişikliğinde yaşanan sorunlar ve çözüm yolları” ile alakalı dertleşeceğiz.

Değerli arayış içindeki arkadaşım, bu satırları sana yazıyorum buraya gelmenin nedeni muhtemeldir ki konu başlığında yazdığım sorunu yaşıyorsun ve google seni bana getirdi çünkü çözüm bende   ve sizin için derlediğim konuma ve çözüm yolları ile alakalı yapılması gereken işlemler için açıklamaya başlıyorum.. Okumaya devam et “E-fatura Müşteri posta kutusu değişikliğinde yaşanan sorunlar ve çözüm yolları”

Gönderilen Efatura aşamaları ve Durum Kodları

Gönderilen fatura aşağıdaki aşamalardan geçmekte ve her aşamada belirtilen durum kodlarını almaktadır:

– Gönderici Birim SENDERENVELOPE türünde içerisinde FATURA belgesi olan zarfı oluşturur ve Merkez Birime gönderir.

– Bu zarf Merkez Birimde kuyruğa alınır. Burada zarfın durumu 1000 “ZARF KUYRUGA EKLENDI” olur. Bu konuyla ilgili olarak 2147 numaralı sorunun cevabına bakabilirsiniz.

– Daha sonra kuyrukta sırası gelen zarf işlenmeye başlar. Burada zarfın durumu 1100 “ZARF ISLENIYOR” olmaktadır.
Okumaya devam et “Gönderilen Efatura aşamaları ve Durum Kodları”

Güncel E Fatura Kullanıcı Listesi Tam Liste

 

Merhaba,
Bildiğiniz üzere 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren e-fatura kullanmak tebliğ kapsamına giren şirketler için zorunlu hale gelmiştir. Efaturaya geçişler halen devam ettiği için bazı şirketler altyapılarını tam oturtamadı ve güncel efatura kullanıcılarını tam olarak aynı gün içerisinde güncelleyemediği için bazı durumlarda efatura müşterilerine kağıt fatura kesilme durumları yaşandı bunların iptal edilmesi,tesbiti tekrar müşteri efatura bilgisinin güncellenmesi,müşteriye efatura kesilmesi derken süreç uzayıp gidiyor. Çoğu şirket artık bunu aştı yada belkide bu problem bazı şirketler için halen devam ediyor bilemiyorum açıkçası bu bir sorun ve aşmak içinde güncel efatura kullanıcıları listesini günlük olarak efatura.gov.tr sitesindeki aşağıda da paylaştığım linkten kullanılan muhasebe programları ile takip edilmesi gerekli. Kullandığınız çoğu muhasebe programları bu işi ufak bir cronjob  yazılımı ile yapıyor ve efaturaya geçen müşteri listeleri kullanılan muhasebe programında belirli aralıklarla efatura.ogv.tr deki yeni efatura kullanıcı listesini çekip muhasebe programı database’inde bu bilgiyi güncelliyor tutuyor.

Güncel E Fatura kullanıcı listesine ulaşmak için  tıklayın

Efatura sistem hata kodları detay açıklamalı

E Fatura Dokuman Durum Kodları

1220 : “HEDEFTEN SİSTEM YANITI GELMEDİ” E-posta iletilmiş alıcı tarafından sisteme dönülmemiş, gönderilen efatura başarılı kabul edilir. Tekrar efatura gönderilmeye çalışılması hataya sebep olacaktır. Sistem kabul etmez.”

1200 : “ZARF BASARIYLA ISLENDI” E-posta gönderilmedi. Hata koduna dönüş yapıp efatura değişim süreci tamamlanması gerekli.

1200 : “ZARF BASARIYLA ISLENDI” Hedef sistemde gelmesi halinde 1220 kodu ile gönderici de bekleyen durum kodu 1300 olur. Hedeften farklı kod gelmesi halinde gönderici kodu 1230 olur.

1230 : “HEDEFTEN SISTEM YANITI BASARISIZ GELDI”

1300 : “BASARIYLA TAMAMLANDI”

1210 : “DOKUMAN BULUNAN ADRESE GONDERILEMEDI” Bu durum kodu gönderici sistemin alıcının sistemine erişilemediği anlamına gelir. 48 saat sonun tüm 1210 kodları  1215 olur. 1210 kodları 48 saat için başarılı işlenirse 1300 olur. 1210 durum kodlu dokumanları 48 saat boyunca tekrar işlemeyin.

1215 “DOKUMAN GONDERIMI BASARISIZ. TEKRAR GONDERME SONLANDI.”

1230 kodlu efaturalarınızı klavuza göre tekrar gönderiniz.